Dragi prijatelji,
Pre svega želimo da vam čestitamo novogodišnje praznike i poželimo Srećnu novu godinu. Da vam 2022. godina bude godina najlepših promena, mira, ljubavi, solidarnosti i uspeha.
Sa 31. decembrom 2021. godine okončali smo seriju aktivnosti u okviru humanitarne kampanje Za bebe super heroje 2021. Ukupan iznos sredstava koje je zajednički nas 134 donatora i donatorki prikupilo iznosi 995,180.90 dinara što je čak tri puta više nego što smo prvobitno planirali. Ovo će omogućiti kupovinu većeg i boljeg sterilizatora ali i najhitniju kupovinu nedostajuće opreme Institutu za neonatologiju.
Ugovor sa Institutom za neonatologiju je potpisan u sredu 15. decembra 2021. godine što je bio poslednji radni dan direktorke Instituta dr Milice Ranković Jankovski koja je nakon ovog lepog događaja otišla u zasluženu penziju. Novac je Institutu prebačen iz dva dela i to 15. decembra i 30. decembra nakon prijema poslednje uplate donator u 2021. godini. Izveštaj o realizaciji kupovine opreme ćemo objaviti i zvanično čim se kupovina realizuje a po dosadašnjoj procedure to bi bio vremenski okvir od neliko nedelja kada Institut nama šalje zapisnik o utrošku sredstava.
Svečana humanitarna večera u cilju prikupljanja sredstava za nabavku novog sterilizatora za Institut za neonatologiju u Beogradu održana je 19. novembra 2021. godine od 19 sati u KROKODILovom Centru. Kupovinom karte za humanitarnu večeru Eat&Talk Argentina ali I ličnim doprinosom vas pedeset devetoro je pomoglo da se obezbede sredstva za nabavku novog sterilizatora. Na meniju, za koji je bio zadužen zvanični kuvar rezidencije Argentine u Beogradu Marko Mrvić, našli su se empanade s dva tipa nadeva (mleveno meso i vegetarijanska varijanta), pućero – čorbasto jelo s mesom i povrćem, servirano s parčetom faine (vrsta tanke proje od leblebijinog brašna) i sladoled s mlečnim karamelom (dulce de leche). Služilo se argentinsko crveno vino Malbec, a gosti su pili i tradicionalni Yerba Mate čaj. Tokom ove večeri predstavili smo dela troje argentinskih pisaca – Sesara Aire, Isidora Blajstena i Samante Šveblin. Odlomke iz njihovih knjiga čitaće glumac Branislav Trifunović. U razgovoru s Vladimirom Arsenijevićem učestvovao je ambasador Republike Argentine Nj. E. Osvaldo Narsiso Marsiko koji nam je predstavio specifičnosti argentinske kulture. Uživali smo I u koncertu tango ansambla Tanguango. Tradicionalno programsko veče zatvorili smo prodajnom aukcijom radova ilustratora, slikara i dizajnera koji su prethodnih meseci izlagali u KROKODIlovom Centru.
Ostale fotografije sa večere pogledajte OVDE
Šta vas sve od administrativnih poteškoća očekuje kada rodite bebu u 23. ili 24. nedelji trudnoće, kada se beba zakonski i medicinski smatra rođenom a ne pobačajem ali ostatak administracije koja sledi i proizlazi iz postojećih zakonskih normi i regulativa ovo ne prepoznaje. Povodom obeležavanja 17. novembra, Međunarodnog dana prevremeno rođene dece, u KROKODILovom Centru za savremenu književnost (Karađorđeva 43, ulaz sa Malih stepenica 1a) od 19 sati razgovarali smo na temu svih administrativnih izazova sa kojima se suočavaju roditelji dece rođene pre dvadeset osme nedelje gestacije. Ovi izazovi se odnose na probleme sa kojima se roditelji susreću pri:
1. dodeljivanju imena detetu;
2. pri otvaranju porodiljskog odsustva;
3. pri podnošenju dokumentacije za dobijanje roditeljskog dodatka.
Sa Ljiljanom Živković, socijalnom radnicom Instituta za neonatologiju, razgovor je vodila Milena Berić, članica Upravnog odbora Udruženja KROKODIL, koja se 2019. godine porodila u dvadeset trećoj nedelji gestacije. Događajem u KROKODILovom Centru želeli smo da ukažemo na ove probleme i podignemo svest o neprilagođenosti zakonskih normi i regulativa činjenici da se dete rođeno u Srbiji nakon dvadeset druge nedelje gestacije medicinski smatra živo rođenim. Podsećamo da se u Srbiji svako četvrto dete rodi prevremeno.
Treća aktivnost održala se u nedelju 28. novembra u 10 sati kojom smo obeležili kraj trkačke sezone još jednom humanitarnom trkom u formi treninga #trčanjemprotivkovida! Trčali smo 7k, 15k I 21k na Dorćolu i Novom Beogradu i sav prihod od kotizacija donirali za nabavku novog sterilizatora Instituta za neonatologiju. Veliko hvala svima onima koji su juče trčali slušajući audio knjige na našoj humanitarnoj trci za bebe superheroje! Ukupno je trčalo 75 takmičara u Beogradu ali I na daljinu u deset gradova širom Srbije. Prvo mesto u kategoriji polumaraton osvojio je Milan Adnađ, drugo mesto Dejan Alargić a treće mesto Vladimir Arsenijević. Sva troje su trku završili za manje od dva sata. Prvo mesto u kategoriji 15 kilometara osvojio je Novica Stojanović, drugo mesto Goran Mutavdžić i njegov prijatelj Marko dok je treće mesto osvojila Jelena Radivojević. Prvo mesto u kategoriji 7 kilometara osvojio je Ivan Čurović a drugo i treće mesto Goran Stajić i Miodrag Janković. Posle trke u 13 sati u KROKODILovom Centru (Karađorđeva 43/ulaz sa malih stepenica), gde se takođe nalazio start i cilj trke, održalo se i predavanje namenjeno srednjoškolcima a pod nazivom Ishrana i suplementacija kroz vežbanje koje je držao glavni koordinator trenera u AK RANNING Ivan Čurović. Predavanje možete da pogledate i putem YT kanala @KrokodilEngagingWords.
Sve fotografije sa trke pogledajte OVDE
Organizator trke je AK RUNNING. Podrška i koorganizatori trke su Savez za rekreaciju i fitnes Beograda i Udruženje KROKODIL. Partneri trke su Sekretarijat za sport i omladinu grada Beograda, Abela Pharm, Esensa, Uniqa osiguranje, FitPass, BeneFit, DY nutrition, voda RAJ i Nike. Događaj se organizuje u okviru projekta Udruženja KROKODIL Patike za trčanje knjige za slušanje (evropskog projekta Be(P)Art.Grow with Arts) koji podržava Evropska komisija a čiji je implementacioni partner AK RUNNING.
Od početka leta 2020. godine prevremeno rođene bebe čije su majke zaražene korona virusom smeštaju se na beogradskom Institutu za neonatologiju. Veliki broj ovih mama, hospitalizovanih u Kovid porodilištima širom Srbije, mesecima nakon porođaja nije u mogućnosti da obezbedi mleko svojim bebama ali ni da ih uzme u naručje. U okviru delatnosti Instituta za neonatologiju, važnu ulogu ima Banka humanog mleka koja obezbeđuje donorsko mleko deci kojoj majčino mleko nije dostupno. Na taj način im se obezbeđuje najzdraviji i najprirodniji izvor ishrane. Ovo se mleko na svaka dva sata pasterizuje i služi u specijalnim sterilisanim flašicama namenjenim najsitnijim i najugroženijim bebama… sedam dana u nedelji, svakog dana u mesecu. Postojeći sterilizator star je preko dvadeset godina i servisira se gotovo jednom mesečno. Ovi servisi su izuzetno skupi i često jako drugo traju. Zbog starosti ovaj sterilizator postiže temperaturu samo do 80 stepeni i kapacitet mu je samo 80 flašica što nije dovoljno u postojećim epidemiološkim uslovima. Situacija je alarmantna. Kampanjom Za bebe super heroje 2021. Uspeli smo da prikupimo sredstva za kupovinu novog, većeg I boljeg sterilizatora ali I za kupovinu najhitnije potrebne opreme za Institut. Takođe smo omogućili osoblju Instituta za neonatologiju da obezbedi dovoljne količine mleka za sve najugroženije, prevremeno rođene bebe o kojima lekari i osoblje ove institucije brinu dvadeset četiri sata dnevno. Jedna od deset beba rodi se pre vremena, širom sveta. Tako se svake godine pre vremena rodi 15 miliona beba. U Srbiji se godišnje rodi više od 4.000 takvih beba. Prevremen porođaj se definiše kao porođaj tri i više nedelja pre termina. Prevremeni porođaj je ozbiljan zdravstveni problem, a mnoge bebe izgube bitku za život. Bebe koje se rode pre vremena često imaju probeleme sa disajnim putevima, sluhom, vidom, poteškoćama u razvoju. Bebe koje su na svet došle ranije, u proseku, provedu prvih 50 dana života u Institutu za neonatologiju.
Ovom prilikom želimo da vam uputimo veliko hvala što ste svojim doprinosom pomogli realizaciju kampanje.
Spisak donator:
Bogdan Babić
Dragan Jekić
Aleksandra Vuković
Marija Radovanović
Bojana Miković
Milena Berić
Gordan Mandić
Katarina Marković Mandić
Dragica Lukić
Robert Čoban
Sanja i Stefan Mandić Rajčević
Nevena Krivokapić Martinović
Mila Todorović/Centar za bebe
Vladimir Ožegović
Predrag Karasović
Rada Radojević
Jovan Popivoda
Jelena Crnokrak
Srđan Đurović
Kristina i Petar Vranić
Narcisa Stanković
Miljana Petrović
Aleksandra Zdravković
Danijel Maksimović
Marija Vuković Biserko
Bridgewater Labs
Ambasada Republike Argentine
Havijer Čalian
NJ.E. Narsiso Marsiko
Marko Mrvić
Jovan Popivoda
Jonathan Pendelbury
Biljana Đurđević
Jelena Milićević
Igor Kordej
Radenko Adnađ
Agora izdavaštvo
Marijana Berić
Milan Adnađ
Anđela Ćulibrk
Gordan Mandić
Luka Martinović
Miša Stoiljković
Sara Mandić
Gordan Mandić
Marija Pasuljević
Stefana Pekez
Vladimir Arsenijević
Aleksandra Jelesijević
Branislav Trifunović
Kvintet Tanguango
Aleksandar Dmitrović
Spisak donatora/trkača:
Milan Adnađ
Vladimir Arsenijević
Aleksandra Paunović
Jelena Arsic
Ana Morokvašić
Marko Maričić
Novica Stojanovic
Gorana Vučićević
Jelena Savic
Amina Đerlek
Uros Jelicic
Ana Malešić
Ana Malešić
Aleksandra Markov
Morana Kristek
Dobrinka Vićentijević
Bojan Zivic
Dragana Krstec
Sava Veselinović
Daliborka Jović Stanković
Tamara Lakčević
Dejan Kecman
Ivan Stamenkovic
Zoran Markovic
Ena Vukčević
Tanja Milutinovic
Branislav Dušanić
Đorđe Rebić
Katarina Nikolic
Senka Đekić
Nenad Radovanović
Ivana Kalicanin
Ivana Kalicanin
Bojana Vlahović
Svetlana Stamenković
Bratislav Branković
Biljana Stanković
Goran Stajić
Ivana Djukic
Sonja Vukašinović
Milena Bogavac
jelena radivojevic
Biljana Rašić
Nemanja Pavlovic
Milan Šamerić
Tijana Ugrenovic
Aleksandra Vujovic
Ana Stojanović
Dejan Alargić
Горан Хаџи-Боричић
Jovana Mladenovic
Vesna Đoković
Dragan Grujić
Aleksandra Nikitović
GORAN MUTAVDZIC
Milan Šamerić
Milica Lazarević Jekić
Aleksandar Rakic
Branko Nikitović
Jelena Mackovic
Đorđe Samardžija
Branka Bojanic
Jovana Rakonjac
Danijela Stanković
Marea Grinvald
Milica Klanšček
Sara Prodanović
Marija Rajić
Tatjana Majstorović
Maša Vučković
Milena Berić
Ivana Drmanac
Ana Stojanović
Ivan Čurović
Bogdan Dončić
Aleksandra Jelesijević
Sara Mandić
Danijela Gašparac
Miodrag Jankovic
Danijela Nestorović
Sonja Vukašinović